Obezite ve Metabolizma Cerrahi Neye Bakar

Obezite ve Metabolizma Cerrahi Neye Bakar?

Obezite ve metabolizma cerrahisi, aşırı kilo ve metabolik hastalıkların tedavisinde cerrahi teknikleri kullanarak hastaların sağlıklarını iyileştirmeyi hedefleyen bir tedavi dalıdır. Bu tedavi, aşırı kilolu veya obez bireylerdeki sağlık sorunlarını tedavi etmek için uygulanır.

Obezite ve metabolizma cerrahisi, mide küçültme ameliyatları, gastrik bypass ameliyatları, biliopankreatik diversiyon ameliyatları ve intragastrik balon ameliyatları gibi farklı cerrahi teknikler kullanarak uygulanabilir. Bu ameliyatlar, obezite ile ilişkili diğer sağlık sorunlarının yanı sıra diyabet, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi metabolik hastalıkların tedavisinde de etkilidir.

Obezite ve metabolizma cerrahisi, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek için diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle, cerrahi müdahale öncesi ve sonrası hastaların beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri ve egzersiz yapmaları önemlidir. Ameliyat sonrası takip ve düzenli kontroller de hastaların sağlıklarını korumalarına yardımcı olur.

 

Prof. Dr. Erşan AYGÜN

Genel Cerrahi Uzmanı

Bakırköy/ İstanbul

Yorum ekleyin

E-posta adresinizi kimse görmeyecek.

WhatsApp
Merhaba! Doktorumuz ile görüşmek için tıklayın.